صنایع دستی، تبلور روح زندگی /20 خرداد مصادف با 10 ژوئن، روز جهانی صنایع دستی گرامی باد

صنایع دستی، تبلور روح زندگی /20 خرداد مصادف با 10 ژوئن، روز جهانی صنایع دستی گرامی باد
21 خرداد 1397 - 13:50 0 نظر

صنایع دستی، تبلور روح زندگی /20 خرداد مصادف با 10 ژوئن، روز جهانی صنایع دستی گرامی باد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی را جلوه ای از گرامیداشت عشق و هنر دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، سید محمد امین جعفری حسینی ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی به همه هنرمندان و جامعه هنرآفرینان صنایع دستی جزیره قشم گفت: نقش صنایع دستی در جزیره قشم حفظ هويت بومي، اصالت و فرهنگ سنتی این دیار است.

وی با اظهار این که هنرمندان قشمی با اهتمام در حفظ فرهنگ، اعتقادات و باورهاي بومي و ديني بيش از ديگران در اين حوزه تلاش مي كنند، افزود: هنرمند قشمی، همواره با پشتوانه فرهنگ غنی و کار هنری اش، مقصودی را بیان داشته و رمز و رازی را آشکار ساخته است.

جعفری عنوان کرد: صنایع دستی يكي از عوامل موثر و غیر قابل انکار درترویج، توسعه و رونق گردشگري قشم است که همسو با دیگر عوامل در معرفی جزیره قشم به گردشگران نقش اساسی و تعیین کننده دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم صنایع دستی را تبلور روح لطیف زندگی دانسته بیان کرد: در دنیای خشن امروز که نشانه استیلای تکنیک بر روح انسان است، صنایع دستی می تواند لطافت را به زندگی خشن ماشینی در عصر حاضر برگرداند.

وی ادامه داد: توسعه صنایع دستی بومی با ایجاد اشتغال در جامعه محلی، سهمی عمده در حمایت از تولید کالای ایرانی و معرفی هنر ناب و توانمندی های نیاکان ما دارد.

صنايع دستي، به مجموعه‌اي از هنرها و صنايع اطلاق مي‌شود كه محصول آن‌ها به طور عمده با استفاده از مواد اوليه‌ بومي،  به كمك دست و ابزار دستي ساخته مي‌شود. در هر يك از فرآورده‌هاي اين صنايع، ذوق هنري و خلاقيت فكري صنعتگرسازنده تجلي مي‌يابد و همين عامل، وجه تمايز اصلي اين گونه محصول‌ها از مصنوعات مشابه ماشيني و كارخانه‌اي است.

صنايع دستي، حاصل روح ملت‌ها و دستاورد هنرهاي آموخته از نسلي به نسل ديگر است. بنابراين، صنايع دستي تنها كالایي براي مبادله نيست، بلكه خصوصيات فرهنگي و ويژگي‌هاي قومي، از طريق اين كالا مبادله مي‌شود و نوعي ارتباط فرهنگي در ميان جامعه‌ها پديد مي‌آورد.

افزودن نظر جدید